Oscyloskop PicoScope 3403D MSO

Dostępność: .
Cena brutto: 6 664,58 zł 6664.58
Cena netto: 5 418,36 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: PP957

Informacje o produkcie

Firma Pico Technology produkuje oscyloskopy oparte na komputerach PC od roku 1991. Osyloskopy rodziny PicoScope 3000D stanowią kolejną generacje oscyloskopów do komputerów PC. W tym przedziale cenowym oferują nieprzeciętną wydajność i imponujący zamiennik dla tradycyjnych oscyloskopów.

Oscyloskopy rodziny PicoScope 3000D wspierene przez zaawansowane oprogramowanie PicoScope 6 są idelanym, przystępnym cenowo rozwiązaniem dla wielu zastosowań, wliczając prace nad systemami wbudowanymi, prace badawcze, testowanie, edukowanie czy również serwis i naprawę.

  • 200 MHz pasmo analogowe
  • 1 GS/s częstotliwość próbkowania w czasie rzeczywistym
  • 512 MS bufor pamięci
  • 100 000 przebiegów na sekundę
  • 16 kanałowy analizator stanów logicznych (modele MSO)
  • Wbudowany generator / generator arbitralny
  • Zasilanie z portu USB 3.0 (kompatybilny z USB 2.0)
  • Dekodowanie protokołów szeregowych oraz testowanie z maską
  • Oprogramowanie dla systemów Windows, Linux i Mac
  • 5 lat gwarancji

 

Moc, mobilność i wydajność

Zasilane z portu USB oscyloskopy PicoScope serii 3000D są małe, lekkie i przenośne, dzięki czemu można je łatwo wsunąć do torby na laptopa. Jednocześnie przy tych niewielkich gabarytach oferują wysoką wydajność.

Oscyloskopy serii PicoScope 3000D występują w wersjach wyposażonych w 2 lub 4 kanały analogowe i dodatkowe 16 kanałów cyfrowych w wersjach MSO. Posiadają również wbudowny generator przebiegów arbitralnych.

 

PicoScope 3400-deep-memory

Szerokie pasmo i wysoka częstotliwość próbkowania

Pomimo niewielkich rozmiarów i stosunkowo niskiej ceny udało się projektantom Pico Technology zachować wysoką wydajność urządzenia. 200 MHz analogowe pasmo przenoszenia wraz z częstotliwością próbkowania w czasie rzeczywistym wynoszącą 1 GS/s, pozwala na szczegółowe wyświetlanie przebiegów o wysokich częstotliwościach. W przypadku rejestrowania sygnałów powtarzalnych, maksymalna efektywna częstotliwość próbkowania, przy użyciu trybu Equivalent Time Sampling (ETS), może być zwiększony do 10 GS/s.

PicoScope 3406D MSO, przy częstotliwości próbkowania równej 1 GS/s i podstawie czasu 50 ms/dz pozwala uchwycić 500 ms odcinek czasu.

Obróbka takiej ilości danych wymaga zastosowania zaawansowanych narzędzi. Oprogramowanie PicoScope 6 zawiera zestaw przycisków dla funkcji lupy oraz okno podglądu zbliżenia, które można przesuwać po zarejestrowanym przebiegu za pomocą myszy lub ekrany dotykowego jeśli w taki zostało wyposażone urządzenie. Możliwe jest nawet kilkumilionowe zbliżenie. Inne funkcje, takie jak bufor przebiegów, testowanie przebiegu z maską, dekodowanie protokołów szeregowych, akceleracja sprzętowa oraz obsługa dużej pamięci wewnętrznej czyni z oscyloskopów PicoScope serii 3000D jedne z najpotężniejszych oscyloskopów na rynku.

 

PicoScope 3400 MSO SerDecode Graph Table

Dekodowanie magistrali szeregowej i analiza protokołów

Seria oscyloskopów PicoScope 3000D MSO posiada w standardzie możliwość dekodowania szeregowego. Zakodowane dane mogą być prezentowane na kilka sposobów: w postaci grafów, w postaci tabeli, lub w postaci grafów i tabeli jednocześnie.

W trybie widoku zdekodowane dane (w formacie hex, binarnym, dziesiętnym lub ASCII) prezentowane są na wspólnej osi czasu w rytmie taktowania magistrali danych, poniżej zarejestrowanego przebiegu z błędnymi ramkami zaznaczonymi na czerwono. Ramki mogą zostać powiększone w celu zbadania problemów z zakłóceniami lub integralnością sygnału.

W trybie okna wyświetlana jest lista zdekodowanych ramek, w tym danych oraz wszystkich flag i identyfikatorów. Dostępna jest funkcja filtrowana, dzięki której można wyświetlić tylko te ramki, które nas interesują. Można wyszukiwać rameki o określonych właściwościach, lub zdefiniować wzór startu aby wskazać moment w którym program powinien zacząć listować dane. Opcja statystyki dostarcza dodatkowych informacji na temat warstwy fizycznej, takich jak czas ramek i poziomy napięć. Oprogramowanie PicoScope 6 umożliwia również importowanie danych szesnastkowych z arkusza kalkulacyjnego w celu zdekodowania ich w ciągi tekstowe zdefiniowane przez użytkownika.

PicoScope może dekodować takie magistrale jak I2C, RS-232 / UART, SPI, I2S, USB, FlexRay, LIN i CAN-Bus. Lista będzie z pewnością się poszerzać z upływem czasu a dostęp do niej będzie możliwy dzięki darmowym aktualizacjom oprogramowania. Którekolwiek z wejść analogowych lub cyfrowych oscyloskopów PicoScope serii 3000D MSO może być wykorzystywane do przechwytywania danych szeregowych, umożliwiając dekodowanie kilku różnych protokołów w jednym czasie, co jest bardzo użyteczne przy analizie współczesnych systemów wbudowanych i proliferacji magistrali szeregowych.

Więcej informacji na temat analizy magistrali szeregowej (język angielski)

 

PicoScope 3400 MSO AWG Import

Generator arbitralny oraz generator funkcji

Wszystkie modele oscyloskopów PicoScope serii 3000D posiadają wbudowany generator przebiegów (sinus, prostokąt, trójkąt, poziom DC, biały szum, PRBS itp). Generator pozwala na ustawienie podstawowych parametrów takich jak amplituda, offset i częstotliwość, oraz parametrów bardziej zaawansowanych jak chociażby przemiatanie w zakresie częstotliwości.

Narzędzia wyzwalania pozwalają na wyświetlenie jednego lub większej liczby cykli przebiegu, przy spełnieniu różnych warunków. Standardowych warunków wyzwalania jaki i przy wykroczeniu mierzonego sygnału poza margines zdefiniowanej maski.

Dostępny jest również generator przebiegów arbitralnych (AWG). Przebiegi AWG mogą być tworzone lub edytowane za pomocą wbudowanego w oprogramowanie edytora AWG. Przebiegi arbitralne mogą być również importowane ze wcześniej zarejestrowanych przebiegów, lub wczytane z arkusza kalkulacyjnego.

Ponadto wszystkie oscyloskopy USB serii PicoScope 3000D wyposażone zostały w specjalne wyjście generujące przebieg prostokątny o stałej częstotliwości 1 kHz, pozwalające na szybką kompensację sondy pomiarowej.

Więcej informacji o AWG (język angielski)

 

PicoScope 3400-spectrum-analyser

Analizator widma

Za pomocą jednego kliknięcia można wyświetlić widmo sygnałów z wybranych kanałów. Pełny zakres ustawień pozwala kontrolować liczbę pasm widma, typów okien i trybów wyświetlania (chwilowe, średnie, lub peak-hold).

Można wyświetlić wiele widoków widma dla sygnałów z różnych kanałów o różnych parametrach powiększenia i umieścić je obok poglądów tych samych sygnałów wyświetlanych w dziedzinie czasu. Obszerny zestaw automatycznych pomiarów w dziedzinie częstotliwości może zostać dodane do ekranu, w tym między innymi THD, THD + N, SNR, SINAD i IMD.

Więcej informacji na temat analizatora widma (język angielski)

 

PicoScope 3400-usb-connectivity

Integralności sygnału

Większość oscyloskopów budowana jest pod kątem obniżenia ceny, natomiast oscyloskopy Pico Technology projektowane są w taki sposób, aby zrealizować założoną wcześniej specyfikację na jak najwyższym poziomie. Precyzyjne rozmieszczenie elementów na płytce PCB, odpowiednie prowadzenie masy i ekranowanie znaczenie redukuje poziom szumów, przesłuchów i zakłóceń harmonicznych. Lata doświadczenia w projektowaniu pozwoliły znacznie poprawić odpowiedź impulsową i płaskość pasma przenoszenia.

Wiadomość którą chcemy przekazać jest bardzo prosta - kiedy badasz jakiś układ naszym oscyloskopem, możesz ufać temu co widzisz na ekranie.

 

PicoScope 3400-usb-connectivity

Złącze USB

W latach 90-tych większość oscyloskopów PC podłączana była do komputera za pośrednictwem 25-pinowego złącza portu równoległego. Przejście na interfejs USB 2.0 w roku 2000 było znaczącym krokiem naprzód, zwiększono szybkość transferu ponad 100 krotnie i umożliwiło zasilanie urządzenia z tego samego portu.

Złącze USB nie tylko pozwala na gromadzenie danych z dużą prędkością, ale również sprawia, że drukowanie, kopiowanie, zapisywanie i wysyłanie e-maili z przechwyconymi danymi jest szybkie i łatwe. Zasilanie USB eliminuje konieczność noszenia dodatkowego zajmującego miejsce w torbie zewnętrznego zasilacza, czyniąc oscyloskopy PicoScope idealnym narzędziem dla inżynierów i techników pracujących w terenie.

USB 3.0 zapewnia szybki transfer danych

Wszystkie oscyloskopy serii PicoScope 3000D posiadają interefejs USB w wersji 3.0. USB 3.0, który zapewnia dziesięciokrotne zwiększenie teoretycznej prędkości transferu w porównaniu do wersji USB 2.0. Jeśli komputer jest wyposażony w szybki dysk twardy, interfejs USB 3.0 pozwoli na szybsze zapisywanie długich przebiegów, szybsze odświeżanie przebiegów na ekranie komputera oraz szybszy tryb ciągłego strumieniowego przesyłania danych do komputera PC.

PicoScope'y serii 3000D łączone są z komputerem poprzez łącze SuperSpeed USB 3.0, dzięki czemu bloki danych są zapisywane szybciej a luki między blokami danych węższe. Ciągłe strumieniowe przesyłanie danych również jest szybsze. Przy użyciu pakietu SDK można osiągnąć nawet 125 MS/s. Oscyloskopy tej serii są oczywiście kompatybilne również z komputerami wyposażonymi w starszy interfejs USB w wersji 2.0.

 

Oscyloskop który idealnie pasuje do Twojej torby

Oscyloskopy serii PicoScope 3000D mają odpowiednią wydajność, aby wykonać zadania które do tej pory były domenom tradycyjnych oscyloskopów stacjonarnych - od projektowania i prac badawczych do zastosowań w edukacji, serwisie czy naprawch.

W odróżnieniu do oscyloskopów stacjonarnych PicoScope'y są odpowiednio małe i wystarczająco lekkie aby zabrać je ze sobą praktycznie w każde miejsce. PicoScope łatwo mieści się w torbie na laptopa. Jest to idealnym narzędziem dla inżyniera czy serwisanta, który jest ciągle w drodze. Użycie go w terenie poza laboratorium czy warsztatem też nie stanowi problemu. Zasilanie przez port USB powoduje, że możesz go zabrać wszędzie tam gdzie zabierasz swój komputer.

 

Kilka cech przenośnych oscyloskopów USB PicoScope – których nie oferują tradycyjne oscyloskopy biurkowe

• Zapisywanie rejestrowanych przebiegów ograniczone jest tylko pojemnością dysku twardego komputera.
• Zapisane przebiegi i ustawienia oscyloskopu można dzielić z innymi inżynierami.
• Najnowsze funkcje dostępne są przez darmowe aktualizacje oprogramowania.
• Kompaktowa przenośna obudowa.

 

Specyfikacja techniczna oscyloskopów serii PicoScope 3000D

Oscilloscope — vertical (analog inputs)
PicoScope Model 3203D
& MSO
3204D
& MSO
3205D
& MSO
3206D
& MSO
3403D
& MSO
3404D
& MSO
3405D
& MSO
3406D
& MSO
Input channels 2 channels, BNC single-ended 4 channels, BNC single-ended
Bandwidth
(−3 dB)
50 MHz 70 MHz 100 MHz 200 MHz 50 MHz 70 MHz 100 MHz 200 MHz
Rise time (calculated) 7.0 ns 5.0 ns 3.5 ns 1.75 ns 7.0 ns 5.0 ns 3.5 ns 1.75 ns
Hardware bandwidth limiter Switchable, 20 MHz
Vertical resolution 8 bits
Input ranges ±20 mV to ±20 V full scale in 10 ranges
Input sensitivity 4 mV/div to 4 V/div in 10 vertical divisions
Input coupling AC / DC, programmable
Input characteristics 1 MΩ ±1%, in parallel with 14 pF ±1 pF
DC accuracy ±3% of full scale ±200 μV
Analog offset range
(vertical position adjust)
±250 mV (20 mV, 50 mV, 100 mV, 200 mV ranges)
±2.5 V (500 mV, 1 V, 2 V ranges)
±20 V (5 V, 10 V, 20 V ranges)
Offset adjust accuracy ±1% of offset setting, additional to DC accuracy
Overvoltage protection ±100 V (DC + AC peak)
Oscilloscope — vertical (digital inputs, MSOs only)
Input channels 16 channels (2 ports of 8 channels each)
Input connectors 2.54 mm pitch, 10 x 2 way connector
Maximum input frequency 100 MHz (200 Mb/s)
Minimum detectable pulse width 5 ns
Channel-to-channel skew 2 ns, typical
Minimum input slew rate 10 V/µs
Input impedance 200 kΩ ±2% ∥ 8 pF ±2 pF
Input dynamic range ±20 V
Overvoltage protection ±50 V
Digital threshold range ±5 V
Threshold grouping Two independent threshold controls: D0...D7 and D8...D15
Threshold selection TTL, CMOS, ECL, PECL, user-defined
Threshold accuracy < ±350 mV (inclusive of hysteresis)
Hysteresis < ±250 mV
Minimum input voltage swing 500 mV pk-pk
Oscilloscope — horizontal
PicoScope Model 3203D
& MSO
3204D
& MSO
3205D
& MSO
3206D
& MSO
3403D
& MSO
3404D
& MSO
3405D
& MSO
3406D
& MSO
Maximum sampling rate (real-time)

1 GS/s (1 analog channel)
500 MS/s (up to 2 analog channels or digital ports*)
250 MS/s (up to 4 analog channels or digital ports*)
125 MS/s (all other combinations)

Maximum effective sampling rate (repetitive signals)** 2.5 GS/s 5 GS/s 10 GS/s 2.5 GS/s 5 GS/s 10 GS/s
Maximum sampling rate
(continuous streaming mode)
17 MS/s in PicoScope software
125 MS/s when using the supplied SDK (PC-dependent)
Maximum capture rate 100,000 waveforms/second (PC-dependent)
Timebase ranges 1 ns/div to 5000 s/div 500 ps/div to 5000 s/div 1 ns/div to 5000 s/div 500 ps/div to 5000 s/div
Buffer memory 64 MS 128 MS 256 MS 512 MS 64 MS 128 MS 256 MS 512 MS
Buffer memory (streaming) 100 MS in PicoScope software.
Up to available PC memory when using supplied SDK.
Maximum buffer segments 10 000 in PicoScope software
130 000 using SDK 250 000 using SDK 500 000 using SDK 1 000 000 using SDK 130 000 using SDK 250 000 using SDK 500 000 using SDK 1 000 000 using SDK
Timebase accuracy ±50 ppm ±2 ppm ±50 ppm ±2 ppm
Timebase drift per year ±5 ppm ±1 ppm ±5 ppm ±1 ppm
Sample jitter 3 ps RMS typical
ADC sampling Simultaneous on all enabled channels

* A digital port consists of 8 digital channels, D0–7 or D8–15
** ETS mode on channel A only

Dynamic performance (typical)
PicoScope Model 3203D & MSO 3204D & MSO 3205D & MSO 3206D & MSO 3403D & MSO 3404D & MSO 3405D & MSO 3406D & MSO
Crosstalk Better than 400:1 up to full bandwidth (equal voltage ranges)
Harmonic distortion < −50 dB at 100 kHz full scale input
SFDR 52 dB typical at 100 kHz full scale input
(except ±20 mV range: 44 dB)
Noise 110 µV RMS 160 µV RMS 110 µV RMS 160 µV RMS
(typical, on ±20 mV range)
Bandwidth flatness +0.3 dB, −3 dB from DC to full bandwidth, typical
Triggering – general
Source Analog channels, EXT trigger (not MSOs), digital channels (MSOs only)
Trigger modes None, auto, repeat, single, rapid (segmented memory)
Maximum pre–trigger capture Up to 100% of capture size
Maximum post–trigger delay Up to 4 billion samples (selectable in 1 sample steps)
Trigger rearm time < 0.7 µs at 1 GS/s sampling rate
Maximum trigger rate Up to 10,000 waveforms in a 6 ms burst at 1 GS/s sampling rate, typical
Triggering – analog channels
Advanced triggers Edge, window, pulse width, window pulse width, dropout, window dropout, interval, logic, runt pulse
Trigger types (ETS mode) Rising edge, falling edge (Ch A only)
Trigger sensitivity Digital triggering provides 1 LSB accuracy up to full bandwidth of scope
Trigger sensitivity (ETS mode) 10 mV p-p typical (at full bandwidth)
Triggering – EXT trigger input, not MSO models
Connector type Front panel BNC
Advanced triggers Edge, pulse width, dropout, interval, logic
Input characteristics 1 MΩ || 14 pF
Bandwidth 50 MHz 70 MHz 100 MHz 200 MHz 50 MHz 70 MHz 100 MHz 200 MHz
Threshold range ±5 V
Coupling DC
Overvoltage protection ±100 V (DC + AC peak)
Triggering – digital channels, MSO models only
Source D0 to D15
Trigger types Pattern, edge, combined pattern and edge, pulse width, dropout, interval, logic
Function generator
Standard output signals Sine, square, triangle, DC voltage, ramp, sinc, Gaussian, half-sine, white noise, PRBS
Standard signal frequency DC to 1 MHz
Sweep modes Up, down, dual with selectable start / stop frequencies and increments
Triggering Free-run, or from 1 to 1 billion counted waveform cycles or frequency sweeps. Triggered from scope trigger or manually.
Output frequency accuracy As oscilloscope
Output frequency resolution < 0.01 Hz
Output voltage range ±2 V
Output voltage adjustment Signal amplitude and offset adjustable in approximate 1 mV steps within overall ±2 V range
Amplitude flatness < 0.5 dB to 1 MHz typical
DC accuracy ±1% of full scale
SFDR > 60 dB 10 kHz full scale sine wave
Output impedance 600 Ω
Connector type Front panel BNC (non-MSO models)
Rear panel BNC (MSO models)
Overvoltage protection ±20 V
Arbitrary waveform generator
Update rate 20 MS/s
Buffer size 32 kS
Resolution 12 bits (output step size approximately 1 mV)
Bandwidth > 1 MHz
Rise time (10% to 90%) < 120 ns

Other AWG specifications as function generator

Probe compensation output
Impedance 600 Ω
Frequency 1 kHz
Level 2 V pk-pk, typical
Spectrum analyzer
Frequency range DC to maximum bandwidth of scope
Display modes Magnitude, peak hold, average
X axis Linear or log 10
Y axis Logarithmic (dbV, dBu, dBm, arbitrary) or linear (volts)
Windowing functions Rectangular, Gaussian, triangular, Blackman, Blackman–Harris, Hamming, Hann, flat-top
Number of FFT points Selectable from 128 to 1 million in powers of 2
Math channels
General functions −x, x+y, x−y, x*y, x/y, x^y, sqrt, exp, ln, log, abs, norm, sign, sin, cos, tan, arcsin, arccos, arctan, sinh, cosh, tanh, derivative, integral, delay
Filter functions Low pass, high pass, band stop, band pass
Graphing functions Frequency, duty cycle
Multi-waveform functions Min, max, average, peak
Operands All analog and digital input channels, reference waveforms, time, constants, pi
Automatic measurements (analog channels only)
Oscilloscope mode AC RMS, true RMS, cycle time, DC average, duty cycle, falling rate, fall time, frequency, high pulse width, low pulse width, maximum, minimum, peak to peak, rise time, rising rate
Spectrum mode Frequency at peak, amplitude at peak, average amplitude at peak, total power, THD %, THD dB, THD+N, SFDR, SINAD, SNR, IMD
Statistics Minimum, maximum, average, standard deviation
Serial decoding
Protocols 1-Wire, ARINC 429, CAN, CAN FD, DALI, DCC, DMX512, Ethernet (10BaseT, 100BaseTX), FlexRay, I²C, I²S, LIN, Manchester, MODBUS, PS/2, SENT, SPI, UART/RS-232, USB 1.0
Mask limit testing
Statistics Pass/fail, failure count, total count
Display
Interpolation Linear or sin(x)/x
Persistence modes Digital color, analog intensity, fast, custom
Miscellaneous
Output file formats BMP, CSV, GIF, JPEG, MATLAB 4, PDF, PNG, PSDATA, PSSETTINGS, TXT
Output functions Copy to clipboard, print
Software
Windows software PicoScope for Windows
PicoSDK Software development kit (SDK)
Windows 7, 8 or 10 recommended (read more)
macOS software PicoScope for macOS (beta: feature list)
Software development kit (SDK)
OS versions: see release notes
Linux software PicoScope for Linux (beta: feature list)
Software development kit (SDK)
See Linux Software & Drivers for details of supported distributions
Languages Chinese (simplified), Chinese (traditional), Czech, Danish, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Spanish, Swedish, Turkish
Physical specifications
Dimensions 190 mm x 170 mm x 40 mm (including connectors)
Weight < 0.5 kg
Temperature range Operating: 0 °C to 40 °C (15 °C to 30 °C for stated accuracy).
Storage: –20 °C to 60 °C
Humidity range Operating: 5% RH to 80% RH non-condensing.
Storage: 5% RH to 95% RH non-condensing
Altitude range Up to 2000 m
Pollution degree 2
General
Package contents PicoScope 3000D Series oscilloscope
2 or 4 switchable 10:1/1:1 oscilloscope probes
Quick Start Guide
USB 3.0 cable
AC power adaptor (4-channel models only)
TA136 digital cable (MSOs only)
2 × TA139 pack of 10 logic test clips (MSOs only)
PC connectivity USB 3.0 SuperSpeed (USB 2.0 compatible)
Power requirements Powered from a single USB 3.0 port or two USB 2.0 ports.
4-channel models: AC adaptor included for use with USB ports that supply less than 1200 mA
Safety approvals Designed to EN 61010-1:2010
EMC approvals Tested to EN 61326-1:2006 and FCC Part 15 Subpart B
Environmental approvals RoHS and WEEE compliant
Warranty 5 years

Dane techniczne

Liczna kanałów cyfrowych MSO 16
Liczba kanałów analogowych 4
Pasmo analogowe 50 MHz
Dodatkowe Generator arbitralny (AWG)
Częstotliwość próbkowania 1 GS/s
Rozdzielczość pionowa 8 bitów
Wielkość bufora 64 MS
Wersja USB 3.0

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

Specyfikacja techniczna serii 3000

Oscilloscope — vertical (analog inputs)
PicoScope Model 3203D
& MSO
3204D
& MSO
3205D
& MSO
3206D
& MSO
3403D
& MSO
3404D
& MSO
3405D
& MSO
3406D
& MSO
Input channels 2 channels, BNC single-ended 4 channels, BNC single-ended
Bandwidth
(−3 dB)
50 MHz 70 MHz 100 MHz 200 MHz 50 MHz 70 MHz 100 MHz 200 MHz
Rise time (calculated) 7.0 ns 5.0 ns 3.5 ns 1.75 ns 7.0 ns 5.0 ns 3.5 ns 1.75 ns
Hardware bandwidth limiter Switchable, 20 MHz
Vertical resolution 8 bits
Input ranges ±20 mV to ±20 V full scale in 10 ranges
Input sensitivity 4 mV/div to 4 V/div in 10 vertical divisions
Input coupling AC / DC, programmable
Input characteristics 1 MΩ ±1%, in parallel with 14 pF ±1 pF
DC accuracy ±3% of full scale ±200 μV
Analog offset range
(vertical position adjust)
±250 mV (20 mV, 50 mV, 100 mV, 200 mV ranges)
±2.5 V (500 mV, 1 V, 2 V ranges)
±20 V (5 V, 10 V, 20 V ranges)
Offset adjust accuracy ±1% of offset setting, additional to DC accuracy
Overvoltage protection ±100 V (DC + AC peak)
Oscilloscope — vertical (digital inputs, MSOs only)
Input channels 16 channels (2 ports of 8 channels each)
Input connectors 2.54 mm pitch, 10 x 2 way connector
Maximum input frequency 100 MHz (200 Mb/s)
Minimum detectable pulse width 5 ns
Channel-to-channel skew 2 ns, typical
Minimum input slew rate 10 V/µs
Input impedance 200 kΩ ±2% ∥ 8 pF ±2 pF
Input dynamic range ±20 V
Overvoltage protection ±50 V
Digital threshold range ±5 V
Threshold grouping Two independent threshold controls: D0...D7 and D8...D15
Threshold selection TTL, CMOS, ECL, PECL, user-defined
Threshold accuracy < ±350 mV (inclusive of hysteresis)
Hysteresis < ±250 mV
Minimum input voltage swing 500 mV pk-pk
Oscilloscope — horizontal
PicoScope Model 3203D
& MSO
3204D
& MSO
3205D
& MSO
3206D
& MSO
3403D
& MSO
3404D
& MSO
3405D
& MSO
3406D
& MSO
Maximum sampling rate (real-time)

1 GS/s (1 analog channel)
500 MS/s (up to 2 analog channels or digital ports*)
250 MS/s (up to 4 analog channels or digital ports*)
125 MS/s (all other combinations)

Maximum effective sampling rate (repetitive signals)** 2.5 GS/s 5 GS/s 10 GS/s 2.5 GS/s 5 GS/s 10 GS/s
Maximum sampling rate
(continuous streaming mode)
17 MS/s in PicoScope software
125 MS/s when using the supplied SDK (PC-dependent)
Maximum capture rate 100,000 waveforms/second (PC-dependent)
Timebase ranges 1 ns/div to 5000 s/div 500 ps/div to 5000 s/div 1 ns/div to 5000 s/div 500 ps/div to 5000 s/div
Buffer memory 64 MS 128 MS 256 MS 512 MS 64 MS 128 MS 256 MS 512 MS
Buffer memory (streaming) 100 MS in PicoScope software.
Up to available PC memory when using supplied SDK.
Maximum buffer segments 10 000 in PicoScope software
130 000 using SDK 250 000 using SDK 500 000 using SDK 1 000 000 using SDK 130 000 using SDK 250 000 using SDK 500 000 using SDK 1 000 000 using SDK
Timebase accuracy ±50 ppm ±2 ppm ±50 ppm ±2 ppm
Timebase drift per year ±5 ppm ±1 ppm ±5 ppm ±1 ppm
Sample jitter 3 ps RMS typical
ADC sampling Simultaneous on all enabled channels

* A digital port consists of 8 digital channels, D0–7 or D8–15
** ETS mode on channel A only

Dynamic performance (typical)
PicoScope Model 3203D & MSO 3204D & MSO 3205D & MSO 3206D & MSO 3403D & MSO 3404D & MSO 3405D & MSO 3406D & MSO
Crosstalk Better than 400:1 up to full bandwidth (equal voltage ranges)
Harmonic distortion < −50 dB at 100 kHz full scale input
SFDR 52 dB typical at 100 kHz full scale input
(except ±20 mV range: 44 dB)
Noise 110 µV RMS 160 µV RMS 110 µV RMS 160 µV RMS
(typical, on ±20 mV range)
Bandwidth flatness +0.3 dB, −3 dB from DC to full bandwidth, typical
Triggering – general
Source Analog channels, EXT trigger (not MSOs), digital channels (MSOs only)
Trigger modes None, auto, repeat, single, rapid (segmented memory)
Maximum pre–trigger capture Up to 100% of capture size
Maximum post–trigger delay Up to 4 billion samples (selectable in 1 sample steps)
Trigger rearm time < 0.7 µs at 1 GS/s sampling rate
Maximum trigger rate Up to 10,000 waveforms in a 6 ms burst at 1 GS/s sampling rate, typical
Triggering – analog channels
Advanced triggers Edge, window, pulse width, window pulse width, dropout, window dropout, interval, logic, runt pulse
Trigger types (ETS mode) Rising edge, falling edge (Ch A only)
Trigger sensitivity Digital triggering provides 1 LSB accuracy up to full bandwidth of scope
Trigger sensitivity (ETS mode) 10 mV p-p typical (at full bandwidth)
Triggering – EXT trigger input, not MSO models
Connector type Front panel BNC
Advanced triggers Edge, pulse width, dropout, interval, logic
Input characteristics 1 MΩ || 14 pF
Bandwidth 50 MHz 70 MHz 100 MHz 200 MHz 50 MHz 70 MHz 100 MHz 200 MHz
Threshold range ±5 V
Coupling DC
Overvoltage protection ±100 V (DC + AC peak)
Triggering – digital channels, MSO models only
Source D0 to D15
Trigger types Pattern, edge, combined pattern and edge, pulse width, dropout, interval, logic
Function generator
Standard output signals Sine, square, triangle, DC voltage, ramp, sinc, Gaussian, half-sine, white noise, PRBS
Standard signal frequency DC to 1 MHz
Sweep modes Up, down, dual with selectable start / stop frequencies and increments
Triggering Free-run, or from 1 to 1 billion counted waveform cycles or frequency sweeps. Triggered from scope trigger or manually.
Output frequency accuracy As oscilloscope
Output frequency resolution < 0.01 Hz
Output voltage range ±2 V
Output voltage adjustment Signal amplitude and offset adjustable in approximate 1 mV steps within overall ±2 V range
Amplitude flatness < 0.5 dB to 1 MHz typical
DC accuracy ±1% of full scale
SFDR > 60 dB 10 kHz full scale sine wave
Output impedance 600 Ω
Connector type Front panel BNC (non-MSO models)
Rear panel BNC (MSO models)
Overvoltage protection ±20 V
Arbitrary waveform generator
Update rate 20 MS/s
Buffer size 32 kS
Resolution 12 bits (output step size approximately 1 mV)
Bandwidth > 1 MHz
Rise time (10% to 90%) < 120 ns

Other AWG specifications as function generator

Probe compensation output
Impedance 600 Ω
Frequency 1 kHz
Level 2 V pk-pk, typical
Spectrum analyzer
Frequency range DC to maximum bandwidth of scope
Display modes Magnitude, peak hold, average
X axis Linear or log 10
Y axis Logarithmic (dbV, dBu, dBm, arbitrary) or linear (volts)
Windowing functions Rectangular, Gaussian, triangular, Blackman, Blackman–Harris, Hamming, Hann, flat-top
Number of FFT points Selectable from 128 to 1 million in powers of 2
Math channels
General functions −x, x+y, x−y, x*y, x/y, x^y, sqrt, exp, ln, log, abs, norm, sign, sin, cos, tan, arcsin, arccos, arctan, sinh, cosh, tanh, derivative, integral, delay
Filter functions Low pass, high pass, band stop, band pass
Graphing functions Frequency, duty cycle
Multi-waveform functions Min, max, average, peak
Operands All analog and digital input channels, reference waveforms, time, constants, pi
Automatic measurements (analog channels only)
Oscilloscope mode AC RMS, true RMS, cycle time, DC average, duty cycle, falling rate, fall time, frequency, high pulse width, low pulse width, maximum, minimum, peak to peak, rise time, rising rate
Spectrum mode Frequency at peak, amplitude at peak, average amplitude at peak, total power, THD %, THD dB, THD+N, SFDR, SINAD, SNR, IMD
Statistics Minimum, maximum, average, standard deviation
Serial decoding
Protocols 1-Wire, ARINC 429, CAN, DCC, DMX512, Ethernet (10BaseT, 100BaseTX), FlexRay, I²C, I²S, LIN, PS/2, SENT, SPI, UART/RS-232, USB 1.0
Mask limit testing
Statistics Pass/fail, failure count, total count
Display
Interpolation Linear or sin(x)/x
Persistence modes Digital color, analog intensity, fast, custom
Miscellaneous
Output file formats BMP, CSV, GIF, JPEG, MATLAB 4, PDF, PNG, PSDATA, PSSETTINGS, TXT
Output functions Copy to clipboard, print
Software
Windows software PicoScope for Windows
PicoSDK Software development kit (SDK)
Windows 7, 8 or 10 recommended (read more)
macOS software PicoScope for macOS (beta: feature list)
Software development kit (SDK)
OS versions: see release notes
Linux software PicoScope for Linux (beta: feature list)
Software development kit (SDK)
See Linux Software & Drivers for details of supported distributions
Languages Chinese (simplified), Chinese (traditional), Czech, Danish, Dutch, English, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Spanish, Swedish, Turkish
Physical specifications
Dimensions 190 mm x 170 mm x 40 mm (including connectors)
Weight < 0.5 kg
Temperature range Operating: 0 °C to 40 °C (15 °C to 30 °C for stated accuracy).
Storage: –20 °C to 60 °C
Humidity range Operating: 5% RH to 80% RH non-condensing.
Storage: 5% RH to 95% RH non-condensing
Altitude range Up to 2000 m
Pollution degree 2
General
Package contents PicoScope 3000D Series oscilloscope
2 or 4 switchable 10:1/1:1 oscilloscope probes
Quick Start Guide
USB 3.0 cable
AC power adaptor (4-channel models only)
TA136 digital cable (MSOs only)
2 × TA139 pack of 10 logic test clips (MSOs only)
PC connectivity USB 3.0 SuperSpeed (USB 2.0 compatible)
Power requirements Powered from a single USB 3.0 port or two USB 2.0 ports.
4-channel models: AC adaptor included for use with USB ports that supply less than 1200 mA
Safety approvals Designed to EN 61010-1:2010
EMC approvals Tested to EN 61326-1:2006 and FCC Part 15 Subpart B
Environmental approvals RoHS and WEEE compliant
Warranty 5 years
Sklep internetowy Shoper.pl